משטר חיסונים

מהו החיסון?

החיסון הוא אמצעי ריפוי מונע, כלומר, מטפל בגורמים מזיקים לבריאות כמו נגיפים ומחלות שונות לפני שהם מספיקים לפגוע בגוף. מרבית החיסונים פועלים באמצעות הכנסה של הגורם המזיק (אנטיגן) בגרסה מוחלשת, או מומת, אל הגוף, מתוך כוונה שהמערכת החיסונית "תלמד" אותו ותייצר עבורו נוגדנים. הגרסה המוחלשת הזאת על פי רוב לא גורמת להופעת המחלה כלל, ולעתים מופיעים רק סימפטומים מוחלשים שלא משתווים בנזקם לזה של התפרצות מלאה של המחלה.

סנטרל בארק אילוף כלבים ופנסיון כלבים

 
ישנן מחלות עבורן צריך להתחסן רק פעם אחת או סדרת חיסונים אחת, והנוגדנים נשארים בגוף למשך כל החיים. אולם יש מחלות שהגוף "שוכח" אותן ואז יש צורך לחזור על החיסון כל כמה שנים, ואף כל כמה חודשים.

במהלך ההיריון ובעת תקופת היניקה מועברים לגור נוגדנים מאמו, אשר אורך חייהם כמספר שבועות עד להיעלמותם לחלוטין מצב ההופך את הגור חשוף להדבקות במחלות.

סדרת חיסוני גורי כלבים מתחילה עם הגיעו של הגור לגיל 6 שבועות.
סדרת החיסונים כוללת שלושה חיסוני משושה בהפרש של שלושה שבועות ביניהם.
בסיום סדרת חיסוני המשושה יחוסן הכלב לכלבת ויוחדר לגופו שבב אלקטרוני ובנוסף הוא יקבל טיפול מונע נגד מחלת תולעת הפארק.
לחיסוני המשושה והכלבת יש צורך במתן חיסון דחף אחת לשנה.
טיפול נגד תולעת הפארק ניתן אחת ל שלושה חודשים.
טיפול נגד תולעי מעיים ניתן כל שישה חודשים.

חיסון משושה:
חיסון זה כולל בתוכו תרכובת נגד 6 מחלות כלבים – אחת מהן מדבקת לבני אדם .
פרוו (Canine Parvovirus): מחלה ויראלית הפוגעת בגורים, אך עלולה לפגוע גם בכלבים בוגרים. המחלה פוגעת במערכת העיכול וגורמת לשלשולים דמיים ולהתייבשות ועלולה לגרום לסימנים עצביים ולהסתיים במוות.
ניתנת למניעה ע"י חיסון .
כלבלבת (Canine Distemper virus : מחלה ויראלית, הפוגעת הן בגורים והן בכלבים בוגרים. גורמת לשלשולים, לנזלת, דלקת ריאות ולהפרעות עצביות קשות עד מוות בייסורים.
ניתנת למניעה ע"י חיסון .
דלקת כבד נגיפית(Canine Infectious Hepatitis): מחלה קטלנית, הפוגעת בכבד ובעיניים (בצקת בקרנית) ומלווה בחום גבוה .
ניתנת למניעה ע"י חיסון.
עכברת סוג 1 ( Leptospirosis): מחלה חיידקית קטלנית, הפוגעת בכליות ובכבד ולצהבת .
ניתנת למניעה ע"י חיסון
עכברת סוג 2 ( Leptospirosis ): מחלה חיידקית קטלנית, הגורמת לפגיעה קשה בכליות-מדבקת לבני אדם.
ניתנת למניעה ע"י חיסון
פאראינפלואנזה (Canine parainfluenza): מחלה נגיפית, הפוגעת בדרכי הנשימה וגורמת לשיעולים ולנזלת.ניתנת למניעה ע"י חיסון.

כלב חולה חיסונים סנטרל בארק

חיסון כלבת (Rabies ): מחלה נגיפית קטלנית, הפוגעת בכל היונקים בעלי דם חם – בכללותם בני אדם .המחלה פוגעת במערכת העצבים המרכזית וגורמת להפרעות עצביות קשות מאוד . הנגיף נמצא בבלוטות הרוק של חיה נגועה ומועבר, כאשר רוק של חיה נגועה בא במגע עם רקמת עור פצועה של בעל חיים אחר (לרוב באמצעות נשיכה).
הוירוס החודר לגוף מתחיל לנדוד אל המוח דרך סיבי עצב קרועים (לא דרך מחזור הדם) שם הוא מתרבה ופוגע באיזורים במוח הגדול , האחראים על ההתנהגות.
אחד הסימנים הראשונים של המחלה הוא שינוי התנהגותי קיצוני -כלב ידידותי ההופך להיות בבת אחת תוקפן ולהיפך. מרגע הופעת הסימנים הקליניים לא ניתן להציל את החיה והמוות הוא ודאי ומוחלט. החוק במדינת ישראל מחייב כל בעל כלב לחסנו אחת לשנה נגד הנגיף.
אנו ממליצים לחסן גם חתולים שיוצאים מהבית נגד מחלת הכלבת.

חיסון שעלת (Bordatella -Kennel-Cough): מחלה מדבקת מאוד בין כלבים, הגורמת לדלקות בקנה הנשימה ומתבטאת בשיעול טורדני ממושך .
החיסון ניתן כל חצי שנה ומיועד לכלבים, הבאים במגע עם אוכלוסיית כלבים גדולה , כגון : פנסיון, תערוכות כלבים, שהייה בפארקים וכיו"ב .

פרוטוקול החיסונים המומלץ בגור כלבים:

גיל 6 שבועות: חיסון משושה ראשון

גיל 10 שבועות: חיסון משושה שני

גיל 12 שבועות: חיסון כלבת+ שבב (חובה בישראל על פי חוק הכלבת)

גיל 14 שבועות: חיסון משושה שלישי

פרוטוקול החיסונים לכלב בוגר:

חיסון משושה+ כלבת פעם בשנה.

חשוב לציין:
– גור אינו מחוסן באופן מלא עד לסיום סדרת החיסונים. מסיבה זו הוא עדיין עלול להיות חשוף למחלות ולכן – מבחינה רפואית מומלץ לחכות עד להשלמת סדרת החיסונים הראשונית לפני שייפגש עם כלבים אחרים או יצא לאזורים בהם עלול להיחשף להפרשות של כלבים. רק לאחר השלמת סדרת החיסונים ניתן לחשוף אותו בבטחה לכלבים נוספים.

– אסור לחסן כלב חולה! הדבר עשוי לפגוע ביעילות החיסון ואף להחמיר מחלה קיימת.

מאמרים נוספים:

המלטה של Liza Vita Grace

גורי ביגל למכירה , המלטה מה04.06.2022 , הגורים עברו ביקורת שגר, ביקורת וטרינר, חיסון משושה 1 , תילוע ושבב. מוכנים ליציאה לבתים. לפרטים צרו…

התניה קלאסית (או התניה פבלובית, או רספונדנטית)

"הכלב של פבלוב" ו"התנייה קלאסית" הם מושגים שכמעט כל אחד שיש לו כלב שמע בוודאי פעם אחת בהקשר לשיח על כלבו. פבלוב היה מדען…
test2

כל מה שצריך לדעת על גור כלבים

אין דבר מתוק יותר מגור כלבים פרוותיי וקטן. אך, אם בוחרים לגדל גור כלבים, כדאי מאוד ללמוד כל מה שניתן לדעת על הגור, על אופן…