התניה קלאסית (או התניה פבלובית, או רספונדנטית)

התניה קלאסית (או התניה פבלובית, או רספונדנטית)

"הכלב של פבלוב" ו"התנייה קלאסית" הם מושגים שכמעט כל אחד שיש לו כלב שמע בוודאי פעם אחת בהקשר לשיח על כלבו. פבלוב היה מדען רוסי, אשר ביצע ניסויים מהפכניים בכלבים לפני כ-100 שנים. בניסויו הוא גילה דברים חדשים ומעוררי התפעלות על כלבים ולכן עד היום, מסקנותיו רלוונטיות מאוד עבור אילוף כלבים.

הניסוי של פבלוב

פבלוב היה מדען, שחקר את מערכת העיכול של הכלבים. בתחילה, הוא עסק אך ורק בחקירת מערכת העיכול, אך במהלך חקירתו הוא גילה שכל פעם שהוא מבצע את הפעולות השגרתיות שלפני האכלת הכלבים, הכלבים מריירים כבר בעת ביצוע הפעולות, עוד לפני שהם ראו את האוכל או קיבלו אותו.

לכן פבלוב הסיק שקיים אצל הכלב רפלקס מותנה. כלומר, הכלב יודע שביצוע הפעולות שפבלוב עשה לפני שהאכיל אותו הם תנאי הכרחי לעובדה שהוא יקבל אוכל ולכן כבר במהלך הפעולות החל לרייר מתוך הבנה שכאשר הפעולות יסתיימו, הוא יקבל את האוכל המגיע לו.

גירוי מותנה

גירוי מותנה הוא סוג של למידה אסוציאטיבית של הכלב. הכלב לומד באופן אסוציאטיבי לבצע פעולה בכדי לקבל חיזוק חיובי/צ'ופר.

במהלך הניסוי פבלוב התחיל לצלצל בפעמון בכל פעם לפני שהוא עמד לתת לכלבים אוכל.

בתחילה הכלבים לא הגיבו לצלצול הפעמון, אך לאחר שפבלוב  חזר על הפעולה מספר פעמים לפני שהוא האכיל את הכלבים,  הכלבים קישרו את צלצול הפעמון לאוכל ומיד כאשר הם שמעו את הפעמון, הם הגיעו בכדי לקבל את האוכל והתחילו כמובן לרייר.

בעצם, הכלבים הבינו שצלצול הפעמון הוא התנאי לקבלת אוכל.

הניסוי של פבלוב לימד שיטה יעילה מאוד לאילוף כלבים, ביצוע פעולה של כלב חייבת להיות מותנת בפרס כלשהו לכלב. כלב אשר יבין שאם הוא מבצע פעולה מסוימת הוא יקבל תגמול מסוים שהוא אוהב, יבצע את הפעולה כל פעם שהוא יידרש.

Recipe for homemade and zero waste dog treats!

ניסוי הכלבים של פבלוב הוא רלוונטי עד היום כשיטת אילוף מצוינת המשלבת גירוי מותנה. פבלוב קיבל פרס נובל לרפואה על המחקרים שביצע בהתניית כלבים ומחקריו אכן יעילים ודומיננטיים מאוד כשיטת אילוף. 

מאמרים נוספים:

המלטה של Liza Vita Grace

גורי ביגל למכירה , המלטה מה04.06.2022 , הגורים עברו ביקורת שגר, ביקורת וטרינר, חיסון משושה 1 , תילוע ושבב. מוכנים ליציאה לבתים. לפרטים צרו…
כלב חולה חיסונים

משטר חיסונים

החיסון הוא אמצעי ריפוי מונע, כלומר, מטפל בגורמים מזיקים לבריאות כמו נגיפים ומחלות שונות לפני שהם מספיקים לפגוע בגוף. מרבית החיסונים פועלים באמצעות הכנסה…
test2

כל מה שצריך לדעת על גור כלבים

אין דבר מתוק יותר מגור כלבים פרוותיי וקטן. אך, אם בוחרים לגדל גור כלבים, כדאי מאוד ללמוד כל מה שניתן לדעת על הגור, על אופן…